Donald Trump

Autor: Ingrida Hašková | 3.10.2016 o 23:22 | (upravené 4.10.2016 o 8:55) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  254x

Je excentrický miliardár, republikánsky kandidát, ktorý bez akýchkoľvek rozpakov uráža imigrantov a ženy.Oznámil svoju kandidatúru na prezidenta 16.6.2015. Jeho kampaň nesie motto : "Urobme Ameriku skvelou!", proste USA

bez prisťahovalcov. K imigrantom sa vyjadril takto : " Nebyť mňa ani by sme sa tu o imigrantoch nebavili. Toto vôbec nebola téma, všetci na to len mysleli, kým som to ja nevytiahol na povrch pri ohlásení kandidatúry. " Povedal hrdo Trump. Na koberec si berie predovšetkým prisťahovalcov z Mexika, ktorých označil za zločincov, násilníkov a drogových dealerov.

Jeden z rozruchov, ktorý vyvolal v médiách vlani, na debate s reportérkou Megyn Kellyovou, ktorej po odvysielaní debaty odkázal, že mala v jej čase menštruáciu. Nebral si skutočne žiadne servítky. Bola to reakcia na to, že sa ho počas debaty opýtala, či si myslí, že by budúca hlava štátu mala sexisticky hovoriť o ženách. Všetky jeho ostré výroky sa mu zatiaľ vyplácajú u republikánskych voličov, ale nie u všetkých. "Má problém se ženami a když Vás nebudou volit ženy, tak nemůžete volby vyhrát, protože přicházíte o polovinu voličů." Vyjadril sa k jeho kampani český politológ Kryštof Kozák z  Fakulty sociálních věd UK v Praze. Trump sa vyjadruje veľmi bezprostredne a to sa Američanom páči. Jeho prezidentská kampaň podľa amerických politológov ťaží zo znechutenia Američanov zo súčasnej vládnej garnitúry. Donald Trump sa netají tým, že ak ho republikáni nevyberú ako svojho kandidáta je rozhodnutý kandidovať samostatne, ako nezávislý kandidát. Táto kandidatúra by však odčerpala hlasy oficiálnemu republikánskemu kandidátovi. Problém je v tom, že republikáni sa toho boja, lebo majú na pamäti voľby z roku 1992, keď texaský miliardár Ross Perot pomohol k víťazstvu demokratovi Billovi Clintonovi. Perot vtedy získa 19% hlasov, zatiaľ čo republikánsky kandidát prezident Bush starší, strácal na Clintona 5,5%. Keby vtedy Perot odstúpil a podporil Busha, Clinton by bol býval prehral. 

Kto je vlastne Donald Trump

Narodil sa 14.6. 1946 v New Yorku. Jeho matka pochádzala zo Škótska, prarodičia z otcovej strany z Nemecka. Vyštudoval Ekonómiu na Pensylvánskej univerzite. Prvú prácu dostal od svojho otca v developerskej spoločnosti. Firma sa v roku 1971 premenovala na The Trump Organization a ovláda dneska hotely, reality či golfové ihriská v USA. Počas 80 rokov nakúpil celú radu realít na Manhattane. Medzi jeho budovy patrí napr. 200 metrov vysoký mrakodrap Trump Tower v New Yorku či výškové budovy v Chicagu, Honolulu, Toronte a Atlante. Celkom je prezidentom v 497 spoločnostiach. V politike sa drží Republikánskej strany. Je autorom či spoluautorom dvoch desiatok kníh. Bol trikrát ženatý a má päť detí. Jeho prvou manželkou česká modelka a podnikateľka Ivana Zelníčková, s ktorou má tri deti. 

Nejbohatší kandidát na prezidenta v dejinách

Záujem o osobu Donalda Trumpa v USA vzbudzuje aj jeho rozsiahly majetok. "Úspech v obchodnom svete je v USA tradične rešpektovaný. Väčšina prezidentských kandidátov v minulosti disponovala veľkým majetkom. K úspechu to však samo o sebe nepostačuje. Multimilionár Mitt Romney tiež prehral v prezidentských voľbách v roku 2012."Uvádza profesor politológie z Middlebury College vo Vermonte Michael Kraus

Federálna volebná komisia zverejnila na konci Júla podrobnosti o finančných pomeroch a podnikoch realitného magnáta. Majetkový prehľad je v USA vyžadovaný od všetkých uchádzačov o prezidentské kreslo. 

Trump vlastní nehnuteľnosti v New Yourku a Chicagu za viacej ako 100 miliónov dolárov a hodnota jeho aktív presahuje 1,4 miliardy dolárov. Sám Trump si sťažoval, že formulár, ktorý mu dali, nie je určený pre bohatých ľudí ako je on. Napríklad čiastku 1,5 miliardy dolárov ako hodnotu 1 zo svojich nehnuteľností musel vraj vpísať do kolónky "50 miliónov a viac". 

Sám Trump hodnotu svojho majetku odhadol na 10 miliard dolárov. Pokiaľ by to bola pravda, tak by predbehol všetkých predchádzajúcich kandidujúcich magnátov ako boli Ross Perot, Steve Forbes alebo Mitt Rommey. 

Časopis Forbes,ktorý zostavuje prestížne rebríčky najbohatších ľudí sveta, však tvrdí, že slávny boháč dosť preháňa. S prihliadnutím k vysokým dlhom, ktoré dosahujú až 240 miliónov dolárov, nemá Trump vraj väčší majetok než 4 miliardy. 

Niektorí politici pripomínajú možnosť nepatričného vplyvu jeho bohatstva na politickú funkciu, o ktorú sa Trump uchádza. V jednej debate na to upozornil senátor Rand Paul. " On kupoval a predával politikov!" vykrikoval Paul. Trump na to s úsmevom reagoval: " Jemu som tiež dával dosť peňazí." 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?