Utečenci a ako s nimi ďalej ?

Autor: Ingrida Hašková | 4.9.2015 o 15:54 | (upravené 4.9.2015 o 20:14) Karma článku: 1,01 | Prečítané:  325x

Na tému utečenci sa toho už na Slovensku popísalo dosť. Avšak podnetom na napísanie tohoto blogu sa pre mňa stala informácia od pána europoslanca Škripeka o zníženom počte utečencov, ktoré Slovensko hodlá prijať. 

Pôvodne to malo byť 800 a už je to len 100. Tento počet je rekordne nízky aj v porovnaní s Českou Republikou, ktorá hodlá prijať 1500 utečencov. 

Mám dojem, že slováci zabudli na to, čo znamená slovo pomoc. Sú zahľadení do seba. Faktom zostáva, že utečenci u nás dlhodobo zostať nechcú. Chcú ísť do vyspelejších krajín napr.Nemecko, Holandsko, Švédsko, Fínsko atď. 

V poslednej dobe sa migračná politika stáva zásadným problémom. Súčasný minister financií sa vo včerajších t.j. 3.9. 2015 v Novinách v TV JOJ v 29:01 minúte vyjadril k reakcii rakúskej ministerky vnútra, ktorá naznačila, že tie štáty, ktoré nesúhlasia so spravodlivým rozdelením počtu utečencov by nemali mať nárok na peniaze z Eurofondov a to bola reakcia ministra financií Kažimíra (SMER - SD)  diplomatická, že sme to prepočuli a, že Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na čele s pánom Miroslavom Lajčákom sa vyjadrilo, že prijímeme 500 utečencov na našom území a hold už bolo u nás o tom aj referendum v Gabčíkove, ktoré však skončilo neúspechom.

Pripájam link : http://velkenoviny.joj.sk/noviny-archiv/2015-09-03-noviny-tv-joj.html

Minister Lajčák sa vyjadril, že kvóty hovoria o počte 40 tisícov utečencov a iba Nemecko povedalo, že je pripravené prijať ich 800 tisíc. 

K spomínanému referendu predniesol svoj prejav aj prezident Andrej Kiska, v ktorom sa snažil slovákom prehovoriť do svedomia, ale nepadalo to na úrodnú pôdu. Predovšetkým sa v ňom jednalo o pomoc rakúskej strane. Pričom premiér Róbert Fico viacej utečencov odmieta, ale predovšetkým ich chce vyselektovať. Tvrdí, že nemožno prijať všetkých. Tento týždeň v pondelok čiže 31.8.2015 sa premiér Róbert Fico vyjadril takto: „Nebudeme asistovať pri tomto bláznovstve, keď je tu predstava, že prichýlime všetkých, bez ohľadu na to, či sú, alebo nie sú ekonomickí migranti,“ vyhlásil Fico. Bezpochyby premiér nezabúda ani na zvýšenú ochranu hraníc, hlavne tých na juhu s Maďarskom. 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/7988359/fico-viac-utecencov-odmieta-vlada-chysta-opatrenia.html#ixzz3kmB5Q0rw

Pridávam aj link z prejavu prezidenta Kisku :  https://www.facebook.com/AndrejKiska?fref=ts

Koniec koncov Slovensko nie je lákavou krajinou pre utečencov. Pre utečencov zo Sýrie, Iráku, či iných zemí je lukratívne Nemecko, pretože tu získajú azyl a dobré podmienky na spokojný život. V Nemecku je azylový zákon na základe, ktorého majú utečenci právo na príspevok na potraviny, ubytovanie, oblečenie a zdravotnú starostlivosť. Nemci im však pre tieto účely nedávajú priamo peniaze, ale poskytujú im účelovo viazané poukážky alebo im priamo dané veci zaisťujú. Okrem toho majú žiadatelia o azyl nárok na mesačné vreckové, ktorého priemerná výška činí 360 eur. 

V súčasnej dobe však zažíva Nemecko veľkú vlnu utečencov. Len v júli prijalo 83 000 utečencov a do konca roka ešte plánuje prijať 430 000. S týmito číslami sa Slovensko ani len nedá porovnávať. 

Dnes sa v Prahe koná summit premiérov V4 na túto tému.  Takže uvidíme aké budú jeho výsledky. Avšak celý návrh opozície tak ako bol schválený bude dnes odprezentovaný v Prahe a má ambíciu byť komplexným návrhom slovenskej migračnej politiky. Návrh je analyzovaný v tomto článku : http://www.sme.sk/c/7988957/slovensko-celi-tlaku-na-povinne-kvoty-ziadame-komplexnu-diskusiu.html


Okrem iného sa o tejto veci zásadne rozhodne 11.9.2015 v Prahe a 14.9.2015. Pričom 11.9.2015 sa v Prahe stretnú ministri zahraničných vecí V4 vrátane Luxemburska a 14.9.2015 sa stretnú Ministri vnútra EU. 

Ak vás toto zaujalo, môžete mi dať podporu tu : 

http://ingridahaskova.blog.sme.sk/c/386359/utecenci-a-ako-s-nimi-dalej.html 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?