Kolaps sociálneho systému na Slovensku v roku 2060

Autor: Ingrida Hašková | 31.3.2015 o 14:48 | (upravené 27.8.2015 o 20:17) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  826x

Podnetom na napísanie tohoto zamyslenia sa pre mňa stala reportáž odvysielaná v sobotu 28.3.2015 večer o 19:00 v Novinách TV JOJ v 22:23 min. s názvom Slovensko prudko zostarne, link http://velkenoviny.joj.sk/noviny-archiv/2015-03

Začala by som spomínanou reportážou kde pán Boris Vaňo hovorí z hľadiska demografického v číslach, ktorých sa má pravdepodobne Slovensko dočkať v roku 2060. Populácia tak zostarne, že priemerný vek sa bude blížiť 50 -desiatke a na jedného seniora pripadnú 2 pracujúci občania. To je kolaps. Ak sa už teraz nezačne riešiť tento stav tak je tu kolaps celého sociálneho systému. Bude to mať dopady na sociálne poistenie, trh práce, zdravotné poistenie.

Okrem toho pani Mária Dobrotková hovorí v tejto reportáži, že Slovenská Republika nie je na toto pripravená a jednoducho, už za 5 rokov tu hrozí kolaps v sociálnom zabezpečení seniorov. Bude nedostatok opatrovateliek, ktoré by boli k dispozícii. Paradoxne Slovensko má v súčasnosti veľké množstvo absolventov Sociálnej práce, ktorí však nepracujú vo svojom odbore. Okrem toho hovorí, že všetky tieto demograficky podmienené spoločenské problémy si vyžadujú zahájenie riešenia už teraz. 

Má pravdu, lebo o tom svedčia aj nadčasy zdravotných sestier v Žilinskej nemocnici, ktoré i pre ne podali výpovede a odmietajú pracovať mesačne okolo 190 hodín. To je totiž dlhodobo nemožné. O tom svedčia mnohé reportáže na RTVS 1 a aj TV JOJ, a aj mnohé napísané články. Za všetky spomeniem aspoň jeden z blogu pána Ľuba Bechného  http://bechny.blog.sme.sk/c/377482/bude-zilinska-nemocnica-zrusena.html

Už teraz podľa mojich pracovných skúseností z praxe v uvedenom domove dô chodcov a sociálnych služieb tam na 2 pracovníčky t.j.zdravotné sestry pripadajú na dopoludňajšiu smenu 4 poschodia časti B tohoto zariadenia. Pričom na každom poschodí sú 4 bunky z nich každá má 1 izbu jednolô žkovú a 1 dvojlô žkovú. Dohromady teda 16 buniek z nich 8 dvojlô žkových a 8 jednolô žkových. Je absolútne nereálne komplexne obslúžiť vo dvojici všetkých pacientov. Okrem toho na izbách sú aj ležiaci pacienti a pololežiaci. Týmto sa treba viacej venovať ako ostatným, ktorí sú samostatnejší. Zdravotné sestry na Záhonku chodia do práce úplne bežne s virózou a ja osobne som tam fakt strašne prechladla. Toto sú len chabé dô sledky teraz a čo bude za 5, 10 či 15 rokov si radšej v tejto dobe ani nechcem predstavovať. 

V tejto veci som napísala aj pánovi predsedovi KDH Jánovi Figeľovi aby na túto tému inicioval debatu v Parlamente, kým je čas. Tak dúfam, že sa veci ďalej posunú a začnú sa riešiť. Lebo inak je s ďalšími generáciami Amen.

 

Ingrida Hašková  

Ak vás to zaujalo, môžete dať podporu tu http://ingridahaskova.blog.sme.sk/c/378037/kolaps-socialneho-systemu-na-slovensku-v-roku-2060.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?