Český teológ Tomáš Halík a jeho výroky o slovenskom referende o rodine

Autor: Ingrida Hašková | 29.3.2015 o 14:12 | (upravené 26.8.2015 o 18:18) Karma článku: 8,42 | Prečítané:  2682x

Nedá mi nereagovať na to, čo sa deje na českej teologickej scéne. Profesor, držiteľ Templetonovej ceny,Tomáš Halík sa vyjadril o slovenskom referende ako o populistickom nástroji. Ešte doplním, že tento článok je pre tých, ktorí čí

Toto referendum bolo veľmi ťažko vybojované a to opovážlivé ako sa k nemu stavia významný predstaviteľ českej katolíckej Cirkvi, ktorý tak veľmi ovplyvňuje verejnú mienku katolíkov aj z radov mojich priateľov. Referendum je cesta ako sa demokraticky postaviť k rozličným politickým problémom. Na Slovensku bolo zúžené na 3 otázky týkajúce sa rodiny a osobne ho podporil aj pápež prostredníctvom médií niekoľkokrát. Referendum o rodine z februára 2015 malo však podmienku, aby bolo úspešné a tou bolo 50% kvórum, ktoré nebolo dosiahnuté. Kvórum bolo 22%. Cesta ako vyjadriť demokraticky v iných krajinách vô ľu ľudu je v znížení kvóra tak ako tomu je napr.vo Švajčiarsku. Pravdou je, že Referendum spoločnosť polarizovalo na 2 tábory. Jeden bola LGBT časť a druhý konzervatívna časť, ktorú tvorili prevážne katolíci. Takto to prezentovali médiá na verejnosť. Otázkou zostáva ako si to interpretoval Halík, či my všetci. Vypadá to, že tomu tak v reálne nie je. 

Avšak nie je správne sa stavať k demokracii štýlom akým to robí pán profesor Halík, že jednoznačne povie, že nie je zástanca priamej demokracie. Toto je cesta ako umlčať ľudí, keď povieme, že o takýchto otázkach majú rozhodovať politickí zákonodárci a občania majú akurát tak právo na mlčanie. Dovolím si pán profesor konštatovať ako absolventka KTFUK, že Vaše stanovisko nie je hodné Vášho vzdelania a titulov a svedčí akurát o Vašich úbohých znalostiach v tejto oblasti slovenskej politickej scény. Toto stanovisko nie je správne z pohľadu kresťana, ktorý nechce byť umlčaný len preto, pretože nie je dostatočne kompetentný sa k 3 otázkam vyjadrovať. 

Ďalej nesúhlasím s Halíkovou odpoveďou na otázku jemu položenú : " Považujete teda názor, že homosexualita je choroba a možno sa z nej vyliečiť za prekonaný? " Halík odpovedá: " 

Hovoriť o "liečení homosexuality" je z odborného hľadiska úplný nezmysel...." S týmto postojom sa absolútne nestotožňujem.Predovšetkým homosexualita sa rozdeľuje na vrodenú a získanú behom života a táto sa dá vyliečiť. Liečba homosexuality je reálna vec a boli zaznamenané prípady vyliečenia homosexuality a Cirkev sa k tomuto vyjadruje v Katechizme katolíckej Cirkvi v bode 2359 : " „Homosexuálne osoby sú povolané k čistote. Pomocou čnosti sebaovládania, výchovy k vnútornej slobode, niekedy aj udržiavaním nezištného priateľstva, za pomoci modlitby a sviatostnej milosti sa môžu, ba musia postupne a rozhodne približovať ku kresťanskej dokonalosti.“ 

Na Slovensku liečbu homosexuality propaguje Doc.Rakús tzv.konverznou terapiou, ktorá je síce experimentálna, ale propaguje sa verejne. Tu je odkaz : http://inakost.nazory.cz/no-illness.html 

Mimoto tu uvádzam vyjadrenie pápeža Františka k rodine na Synode vo Vatikáne, ktorá sa konala v roku 2014 a bude pokračovať tento rok. http://www.umlaufoviny.com/index.php?a=umlaufoviny%2Fzaverecna-promluva-papeze-frantiska-na-synode-o-rodine 

http://www.umlaufoviny.com/index.php?a=umlaufoviny/boj-o-rim-teprve-zacal 

http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/synoda-o-rodine-prehledne-na-jednom-miste/

Ďalej si dovolím vyjadriť, že nie som síce bojovníčka LGBT komunity, ale čo sa týka vplyvu výchovy rodičov tak to na to nemá vplyv. Precedens adopcií existuje aj v USA a je to povolené v 21 štátoch. Tu je štúdia zhrňujúca šetrenie o výsledkoch https://www.aclu.org/lgbt-rights_hiv-aids/overview-lesbian-and-gay-parenting-adoption-and-foster-care

Okrem toho Halík hovorí o apokalyptickej kázni gréckokatolíckeho kňaza o potrebe železnej opony, v ktorej už Halík počuje dupot Hlinkovej gardy ja tam nič také nepočujem. V kázni Rastislava Baka odznelo : 

" Aj naše Slovensko potrebuje rýchlu pomoc, hoci je v EÚ. Morálny život je ohrozený, je tu útok na rodinu. Nečestnosť, korupcia a zlodejstvo rozsieva nenávisť. Rodina, priateľstvo a medziľudské vzťahy ustupujú a dopredu sa tlačí zisk a bohatstvo. A toto všetko sa skrýva za toleranciu, slobodu prejavu, demokraciu. Lebo kto vidí a hovorí nám pravdu? Musíme niečo robiť, a rýchlo, aby nebolo neskoro. 

Irina Berksetová sa vydala v roku 2005 v Moskve za nórskeho muža.  Presťahovali sa tam a myslela si, že všade na Západe je lepšie ako v Rusku. Za to, lebo tam žila. Ale keď tam stratila syna a s druhým synom utekala cez Poľsko sama nazad, už mala iný názor. Proti zvrátenému životu nemáte šancu. Deti sú tam tovar, skutočná biologická mama je v Európe nič, práva majú gayovia, homosexuáli, aj pedofili, ale nie otec a mama.

Keď zaspíme a budeme sa len nečinne prizerať na túto amorálnosť a zvrhlosť, určite prehráme. Aj v rozprávkach sa to už mení. Už sa princ zaľúbi do kráľa a nie do princeznej, a princezná sníva o svadbe s kráľovnou, nie s princom. Už stovky slovanských rodín kričia, na Západe nám ukradlideti, pozerajte na naše nešťastie a poučte sa. Zobuďte sa, zastavte mor tretieho tisícročia.

Postavte železnú oponu takej tolerancii a prekrúcaniu. Vytlačte totu špinu za hranice štátu. Nebuďme hlúpi a poučme sa. Tak je to vo svete. A u nás?

Počuli ste už, čo urobilo naše zdravotníctvo na základnej škole v Košiciach? Kurz o pohlavných chorobách, kde deviataci mali vo dvojiciach ukázať sexuálne polohy medzi mužom a ženou, mužom a mužom i ženou a ženou. Navádzali na nemorálny život. A to bez súhlasu rodičov, ktorí boli pohoršení a písali otvorené listy do školy. Toto nám nepriniesli Cyril a Metod, ale EÚ.

Zachej dostal šancu a využil ju. Zmenil svoj život. Aj my máme šancu. 7. februára bude referendum o rodine. Využime ju všetci, postavme sa za rodinu muža a ženy, postavme sa za čistotu a morálku. Nečakajme, kým bude neskoro. Poznáte to, nepotopiteľný Titanic stavali odborníci a išiel na dno Atlantiku. Noemovu archu staval amatér a zachránila život na celej Zemi. Je to na nás, médiá sú ticho, prečo asi?

Žeby sme zostali hlúpi ľudia bez názoru, lebo takých môžu ľahko manipulovať. Nielen sanitky, ale i my, ponáhľajme sa zachraňovať život i hodnoty dôležitejšie ako naše HDP. Ženy i naše vnúčatá dostali šancu normálne žiť.“ 

(*Informácie zo Základnej školy v Košiciach sa ukázali ako nepravdivé.  Regionálny úrad verejného zdravotníctva osočovania rezolútne poprel, čo kňaz nijako v homílii nereflektoval. Podobne vedenie dotknutej školy.)

http://www.aktuality.sk/clanok/269392/exkluzivne-prepis-kazne-proti-homosexualom-vytlacte-totu-spinu-za-hranice-statu/

Kázeň bola adresovaná Rusínom. 

Záverom hovorím, že na Slovensku je problém ignorácie verejnosti tejto témy.Mám na mysli témy referenda o rodine.   

Dovolím si žiadať, aby sa k tomuto patričné vyjadrenie pána kardinála Dominika Duku,OP v tejto veci. 

 

Ingrida Hašková 

 

V prípade, že Vás táto téme zaujala tak dajte svoj hlas na podporu sem : 

http://ingridahaskova.blog.sme.sk/c/377791/cesky-teolog-tomas-halik-a-jeho-vyroky-o-referende.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?