Český teológ Tomáš Halík a jeho výroky o slovenskom referende o rodine

Autor: Ingrida Hašková | 29.3.2015 o 14:12 | (upravené 26.8.2015 o 18:18) Karma článku: 8,42 | Prečítané:  2697x

Nedá mi nereagovať na to, čo sa deje na českej teologickej scéne. Profesor, držiteľ Templetonovej ceny,Tomáš Halík sa vyjadril o slovenskom referende ako o populistickom nástroji. Ešte doplním, že tento článok je pre tých, ktorí čí

Toto referendum bolo veľmi ťažko vybojované a to opovážlivé ako sa k nemu stavia významný predstaviteľ českej katolíckej Cirkvi, ktorý tak veľmi ovplyvňuje verejnú mienku katolíkov aj z radov mojich priateľov. Referendum je cesta ako sa demokraticky postaviť k rozličným politickým problémom. Na Slovensku bolo zúžené na 3 otázky týkajúce sa rodiny a osobne ho podporil aj pápež prostredníctvom médií niekoľkokrát. Referendum o rodine z februára 2015 malo však podmienku, aby bolo úspešné a tou bolo 50% kvórum, ktoré nebolo dosiahnuté. Kvórum bolo 22%. Cesta ako vyjadriť demokraticky v iných krajinách vô ľu ľudu je v znížení kvóra tak ako tomu je napr.vo Švajčiarsku. Pravdou je, že Referendum spoločnosť polarizovalo na 2 tábory. Jeden bola LGBT časť a druhý konzervatívna časť, ktorú tvorili prevážne katolíci. Takto to prezentovali médiá na verejnosť. Otázkou zostáva ako si to interpretoval Halík, či my všetci. Vypadá to, že tomu tak v reálne nie je. 

Avšak nie je správne sa stavať k demokracii štýlom akým to robí pán profesor Halík, že jednoznačne povie, že nie je zástanca priamej demokracie. Toto je cesta ako umlčať ľudí, keď povieme, že o takýchto otázkach majú rozhodovať politickí zákonodárci a občania majú akurát tak právo na mlčanie. Dovolím si pán profesor konštatovať ako absolventka KTFUK, že Vaše stanovisko nie je hodné Vášho vzdelania a titulov a svedčí akurát o Vašich úbohých znalostiach v tejto oblasti slovenskej politickej scény. Toto stanovisko nie je správne z pohľadu kresťana, ktorý nechce byť umlčaný len preto, pretože nie je dostatočne kompetentný sa k 3 otázkam vyjadrovať. 

Ďalej nesúhlasím s Halíkovou odpoveďou na otázku jemu položenú : " Považujete teda názor, že homosexualita je choroba a možno sa z nej vyliečiť za prekonaný? " Halík odpovedá: " 

Hovoriť o "liečení homosexuality" je z odborného hľadiska úplný nezmysel...." S týmto postojom sa absolútne nestotožňujem.Predovšetkým homosexualita sa rozdeľuje na vrodenú a získanú behom života a táto sa dá vyliečiť. Liečba homosexuality je reálna vec a boli zaznamenané prípady vyliečenia homosexuality a Cirkev sa k tomuto vyjadruje v Katechizme katolíckej Cirkvi v bode 2359 : " „Homosexuálne osoby sú povolané k čistote. Pomocou čnosti sebaovládania, výchovy k vnútornej slobode, niekedy aj udržiavaním nezištného priateľstva, za pomoci modlitby a sviatostnej milosti sa môžu, ba musia postupne a rozhodne približovať ku kresťanskej dokonalosti.“ 

Na Slovensku liečbu homosexuality propaguje Doc.Rakús tzv.konverznou terapiou, ktorá je síce experimentálna, ale propaguje sa verejne. Tu je odkaz : http://inakost.nazory.cz/no-illness.html 

Mimoto tu uvádzam vyjadrenie pápeža Františka k rodine na Synode vo Vatikáne, ktorá sa konala v roku 2014 a bude pokračovať tento rok. http://www.umlaufoviny.com/index.php?a=umlaufoviny%2Fzaverecna-promluva-papeze-frantiska-na-synode-o-rodine 

http://www.umlaufoviny.com/index.php?a=umlaufoviny/boj-o-rim-teprve-zacal 

http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/synoda-o-rodine-prehledne-na-jednom-miste/

Ďalej si dovolím vyjadriť, že nie som síce bojovníčka LGBT komunity, ale čo sa týka vplyvu výchovy rodičov tak to na to nemá vplyv. Precedens adopcií existuje aj v USA a je to povolené v 21 štátoch. Tu je štúdia zhrňujúca šetrenie o výsledkoch https://www.aclu.org/lgbt-rights_hiv-aids/overview-lesbian-and-gay-parenting-adoption-and-foster-care

Okrem toho Halík hovorí o apokalyptickej kázni gréckokatolíckeho kňaza o potrebe železnej opony, v ktorej už Halík počuje dupot Hlinkovej gardy ja tam nič také nepočujem. V kázni Rastislava Baka odznelo : 

" Aj naše Slovensko potrebuje rýchlu pomoc, hoci je v EÚ. Morálny život je ohrozený, je tu útok na rodinu. Nečestnosť, korupcia a zlodejstvo rozsieva nenávisť. Rodina, priateľstvo a medziľudské vzťahy ustupujú a dopredu sa tlačí zisk a bohatstvo. A toto všetko sa skrýva za toleranciu, slobodu prejavu, demokraciu. Lebo kto vidí a hovorí nám pravdu? Musíme niečo robiť, a rýchlo, aby nebolo neskoro. 

Irina Berksetová sa vydala v roku 2005 v Moskve za nórskeho muža.  Presťahovali sa tam a myslela si, že všade na Západe je lepšie ako v Rusku. Za to, lebo tam žila. Ale keď tam stratila syna a s druhým synom utekala cez Poľsko sama nazad, už mala iný názor. Proti zvrátenému životu nemáte šancu. Deti sú tam tovar, skutočná biologická mama je v Európe nič, práva majú gayovia, homosexuáli, aj pedofili, ale nie otec a mama.

Keď zaspíme a budeme sa len nečinne prizerať na túto amorálnosť a zvrhlosť, určite prehráme. Aj v rozprávkach sa to už mení. Už sa princ zaľúbi do kráľa a nie do princeznej, a princezná sníva o svadbe s kráľovnou, nie s princom. Už stovky slovanských rodín kričia, na Západe nám ukradlideti, pozerajte na naše nešťastie a poučte sa. Zobuďte sa, zastavte mor tretieho tisícročia.

Postavte železnú oponu takej tolerancii a prekrúcaniu. Vytlačte totu špinu za hranice štátu. Nebuďme hlúpi a poučme sa. Tak je to vo svete. A u nás?

Počuli ste už, čo urobilo naše zdravotníctvo na základnej škole v Košiciach? Kurz o pohlavných chorobách, kde deviataci mali vo dvojiciach ukázať sexuálne polohy medzi mužom a ženou, mužom a mužom i ženou a ženou. Navádzali na nemorálny život. A to bez súhlasu rodičov, ktorí boli pohoršení a písali otvorené listy do školy. Toto nám nepriniesli Cyril a Metod, ale EÚ.

Zachej dostal šancu a využil ju. Zmenil svoj život. Aj my máme šancu. 7. februára bude referendum o rodine. Využime ju všetci, postavme sa za rodinu muža a ženy, postavme sa za čistotu a morálku. Nečakajme, kým bude neskoro. Poznáte to, nepotopiteľný Titanic stavali odborníci a išiel na dno Atlantiku. Noemovu archu staval amatér a zachránila život na celej Zemi. Je to na nás, médiá sú ticho, prečo asi?

Žeby sme zostali hlúpi ľudia bez názoru, lebo takých môžu ľahko manipulovať. Nielen sanitky, ale i my, ponáhľajme sa zachraňovať život i hodnoty dôležitejšie ako naše HDP. Ženy i naše vnúčatá dostali šancu normálne žiť.“ 

(*Informácie zo Základnej školy v Košiciach sa ukázali ako nepravdivé.  Regionálny úrad verejného zdravotníctva osočovania rezolútne poprel, čo kňaz nijako v homílii nereflektoval. Podobne vedenie dotknutej školy.)

http://www.aktuality.sk/clanok/269392/exkluzivne-prepis-kazne-proti-homosexualom-vytlacte-totu-spinu-za-hranice-statu/

Kázeň bola adresovaná Rusínom. 

Záverom hovorím, že na Slovensku je problém ignorácie verejnosti tejto témy.Mám na mysli témy referenda o rodine.   

Dovolím si žiadať, aby sa k tomuto patričné vyjadrenie pána kardinála Dominika Duku,OP v tejto veci. 

 

Ingrida Hašková 

 

V prípade, že Vás táto téme zaujala tak dajte svoj hlas na podporu sem : 

http://ingridahaskova.blog.sme.sk/c/377791/cesky-teolog-tomas-halik-a-jeho-vyroky-o-referende.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Mária Terézia nechcela, aby sa Gemer vyľudnil. Pomohli čerešne

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?